Jak włączyć bieżnię na siłowni i jak z niej korzystać?
Bieżnia to jedno z najchętniej wybieranych urządzeń na siłowniach i w klubach fitness. Jest bardzo prosta w użyciu, poza rozgrzewką nie wymaga większego przygotowania i sprawdzi się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i tych, które ćwiczą od dawna. W dodatku bieżnia ma jedną ważną zaletę – umożliwia przeprowadzenie treningu kardio w każdych warunkach, niezależnie od pogody. Dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć przygodę z bieganiem na bieżni, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omawiamy to, co najważniejsze w korzystaniu z tego sprzętu – jak go włączyć, z jaką prędkością biegać i w jaki sposób trenować, aby osiągnąć optymalne efekty. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Jak zacząć biegać na bieżni?
Niezależnie od tego, czy to twój pierwszy czy kolejny raz na bieżni, swoje ćwiczenia powinieneś/powinnaś rozpocząć od rozgrzewki. Krótki trening rozgrzewający przygotuje zarówno twój aparat ruchu i mięśnie, jak i cały układ sercowo-naczyniowy do wzmożonego wysiłku. Na czym powinna polegać odpowiednia rozgrzewka? Możesz postawić na ćwiczenia całego ciała (skłony, pajacyki, przysiady z wykrokiem) albo spokojny marsz. Najlepiej, gdy takie przygotowanie do ćwiczeń trwa przynajmniej 10 minut.
Jak włączyć bieżnię?
Choć bieżnia to bardzo proste w obsłudze urządzenie, osobom początkującym może sprawiać nieco trudności. Do najczęstszych błędów podczas uruchamiania tej maszyny należą wchodzenie na bieżnię, kiedy ta już działa z dużą prędkością oraz stawanie na pasie biegowym, aby dopiero wtedy uruchomić urządzenie. Jak zatem wejść poprawnie na bieżnię? Najpierw stań w rozkroku na stopkach, które znajdują się z obu stron pasa biegowego, a następnie włącz maszynę na niską prędkość. Wtedy możesz już spokojnie zaczynać trening. Pamiętaj też o ustawieniu parametrów, które cię interesują, takich jak prędkość, dystans, który chcesz pokonać czy czas, jaki chcesz poświęcić na trening. Te wartości możesz oczywiście regulować podczas ćwiczeń. Jeśli bieżnia została wyposażona w klucz bezpieczeństwa, przypnij go do ubrania – w razie twojego ewentualnego upadku, automatycznie odłączy on zasilanie urządzenia.
Jak poprawnie biegać na bieżni?
Jak biegać na bieżni, aby trening przyniósł jak najlepsze efekty? Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej postawie. Ciało powinno być naturalnie wyprostowane – nadmierne pochylanie głowy może powodować napięcie mięśni i bóle pleców. Niewłaściwa postawa może też prowadzić do utraty równowagi podczas biegu, co niekiedy kończy się nawet upadkiem. Najlepiej patrzeć przed siebie podczas ćwiczeń – dokładnie tak, jak podczas biegania na zewnątrz.
Staraj się biec środkiem pasa biegoweg. Zagwarantuje ci to większą swobodę ruchów oraz możliwość stawiania kroków o naturalnej dla ciebie długości.
Jaka prędkość na bieżni, żeby schudnąć?
Zasada jest prosta – im wyższa prędkość, tym większy wysiłek, a tym samym więcej spalonych kalorii. Osoby, które trenują regularnie, zazwyczaj rozwijają na bieżni prędkość około 10 km/h i jest to rzeczywiście najlepsze tempo do tego, żeby zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, nie forsuj się. Na początek wystarczy tempo 5–6 km/h, a odcinki biegowe powinny być stale przeplatane marszem lub wolnym truchtem. Z czasem przejdziesz do samego biegu, którego prędkość będzie się zwiększać. Możesz także zdecydować się na tempo interwałowe, czyli krótkie i bardzo intensywne odcinki biegowe (np. przez 45 sekund) przeplatane wolniejszym tempem. Ważne jest, aby cały twój trening biegowy trwał dłużej niż 30 minut – dopiero po takim czasie organizm zaczyna spalać kalorie podczas biegu. Jeśli chcesz biegać na bieżni, żeby zrzucić zbędne kilogramy, pamiętaj także o zachowaniu regularności treningów. To dzięki temu możesz osiągnąć najlepsze efekty. Chcesz wiedzieć więcej o ćwiczeniach, które pozwolą ci schudnąć? Poznaj zalety treningu cardio!
Podsumowanie
Bieżnia to bardzo przydatna maszyna do ćwiczeń, dzięki której możesz zadbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i sylwetkę przez cały rok. Warto ją wypróbować!