Magnezja — co to jest i do czego służy na siłowni?
Oglądając zawody wspinaczkowe czy podnoszenie ciężarów zapewne zdarzyło Ci się zauważyć sportowców, którzy mają dłonie pokryte białym proszkiem. Wyglądem przypomina on charakterystyczny ślad po białej kredzie, znany nam ze szkolnych czasów. Jednak ten „magiczny” proszek to nie kreda, a magnezja, której używają zarówno wspinacze, jak i osoby trenujące na siłowni ze sztangami. Czym dokładnie jest magnezja? Jakie są jej rodzaje oraz komu może się przydać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Co to jest magnezja?
Magnezja to tak naprawdę uproszczona nazwa nieorganicznego związku chemicznego, którego pełna nazwa to hydroksowęglan magnezu. Jestto substancja, która ma właściwości higroskopijne i pochłania pot z dłoni, zapewniając pewny uchwyt. Występuje w formie płynnej lub w postaci proszku.
Rodzaje magnezji: czym się różnią i która jest najlepsza?
Najczęściej spotykanym rodzajem magnezji jest ta rozdrobniona na biały proszek. Zwykle jest to także jedna z tańszych opcji. Ma jednak swoje wady - proszek jest na tyle drobny, że intensywnie pyli, przez co w niektórych miejscach można się nawet spotkać z zakazem jej stosowania.
Jeśli odpowiada Ci forma proszku, lepiej zdecydować się na magnezję w kostce. Nacierając nią dłonie, zyskujemy taki sam efekt, jak w przypadku proszku, a niwelujemy nieprzyjemny efekt pylenia. Kostka zapewnia też większą kontrolę nad ilością nakładanej magnezji.
Droższym rozwiązaniem, często preferowanym przez zawodowych sportowców, jest magnezja w płynie. Łatwo się ją nakłada, nie brudzi i nie pyli, a przy tym wystarcza na dłużej niż proszek. Minus jest jednak taki, że po jej nałożeniu należy odczekać do pełnego wyschnięcia. Dodatkowo do płynnej magnezji zwykle dodawany jest alkohol, który może podrażniać i wysuszać skórę. Jeśli masz wrażliwą skórę, sprawdź skład magnezji – niektóre z nich zamiast alkoholu zawierają inny składnik upłynniający.
Zastanawiasz się, która magnezja będzie najlepsza dla ciebie? Wybór zależy od twoich preferencji i możliwości cenowych, jednak opcja w kostce świetnie sprawdzi się na start.
Do czego służy magnezja?
Jednym z głównych zastosowań magnezji jest kontrola nad potem. Podczas intensywnego treningu siłowego dłonie wilgotnieją, co utrudnia pewny chwyt. Magnezja absorbuje pot, dzięki czemu powierzchnia dłoni jest suchą, a ćwiczenia wykonuje się skuteczniej.
Sportowcy wielu dyscyplin sportu, takich jak wspinaczka czy podnoszenie ciężarów, szczególnie często sięgają po magnezję. Działa ona jak osłona, która zwiększa tarcie między dłońmi a sprzętem, co przekłada się na lepszą kontrolę i bezpieczeństwo podczas treningu.
Dzięki zastosowaniu magnezji ryzyko wyślizgnięcia się lub przypadkowego upuszczenia obciążenia znacznie maleje. To nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa podczas intensywnych treningów.
W jakich sportach magnezja będzie przydatna?
Wspinaczka czy ćwiczenia siłowe przy użyciu sztangi to niejedyne sporty, w których magnezja jest pomocna. Osoby trenujące na siłowni wykorzystują magnezję np. do podciągnięć czy ćwiczeń brzucha w zwisie na drążku.
Magnezja często jest także wykorzystywana w gimnastyce i akrobatyce do pewnego chwytania różnych akcesoriów. Osiągnięcie większości figur w pole dance bez magnezji również byłoby wyzwaniem. Nawet lekko spocona skóra w kontakcie z metalową rurką może powodować poślizg, uniemożliwiając trening. Zastosowań jest więc naprawdę wiele!