Trening cardio - w jaki sposób i jak często go wykonywać?
Chcesz zadbać o kondycję i zdrowie, wprowadzając do swoich codziennych nawyków aktywność fizyczną? A może chcesz także spalić nieco tkanki tłuszczowej? W takim razie trening cardio to coś dla ciebie! Jest to jedna z najskuteczniejszych form aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści zdrowotnych i pozytywnie wpływa na kondycję organizmu.
Jednak aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ważne jest nie tylko regularne wykonywanie tego rodzaju treningu, ale także dopasowanie go do swoich potrzeb i możliwości. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu cardio? Zapraszamy do lektury!
Co to jest trening cardio?
Trening cardio, znany także jako trening aerobowy/wytrzymałościowy, to rodzaj aktywności fizycznej, która angażuje wiele grup mięśniowych i zwiększa wydolność sercowo-naczyniową. Jego głównym celem jest zwiększenie tętna do ok. 70% wartości maksymalnej i utrzymanie go na odpowiednim poziomie przez określony czas. Dzięki temu przyspieszamy przemianę materii, co z kolei pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Poza pomocą w odchudzaniu, trening cardio niesie ze sobą wiele innych korzyści zdrowotnych! Należą do nich m.in. poprawa wydolności serca oraz płuc, a także ogólne zwiększenie energii, poprawa samopoczucia i redukcja stresu.
Przykłady treningu typu cardioTrening cardio może przybrać wiele form, co sprawia, że jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i dobrać taką formę treningu, która będzie dla niego najprzyjemniejsza.
Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych aktywności w ramach treningów cardio jest bieganie. Możesz biegać na świeżym powietrzu lub na bieżni. To doskonały sposób na spalanie kalorii i poprawę kondycji. Bieganie daje także ogrom satysfakcji, bo pozwala w łatwy sposób zauważyć progres w postaci, chociażby, lepszego czasu na kilometr czy możliwości przebiegnięcia coraz to większej liczby kilometrów.
Jakie mogą być inne przykłady treningu cardio? To m.in. jazda na rowerze, jednak należy pamiętać o utrzymywaniu szybkiego tempa lub zwiększeniu trudności np. poprzez jazdę pod górkę, żeby odczuć wysiłek i faktycznie podnieść tętno podczas aktywności.
Doskonałą formą treningu cardio jest też taniec! Może to być np. zumba, czyli aktywny trening taneczny, który poprawia nie tylko formę fizyczną, ale również nastrój! Na zajęcia zumby można uczęszczać w naszych klubach. Poza zumbą sprawdzą się też inne treningi taneczne, jak tańce latynoamerykańskie, salsation czy popularny ostatnio high-heels.
Jak często wykonywać taki trening?
Aby treningi cardio były skuteczne, musimy je wykonywać regularnie. Systematyczność ma ogromne znaczenie w procesie ogólnej poprawy przemiany materii w naszym organizmie. Jak często powinniśmy zatem wykonywać ćwiczenia cardio? Częstotliwość treningu cardio zależy od twojego poziomu zaawansowania i aktualnej kondycji fizycznej.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem cardio, rozpocznij od 2-3 treningów tygodniowo, trwających od 20 do 30 minut. Stopniowo, w miarę poprawy wydolności, zwiększaj intensywność i czas treningu. Spokojniejsze wdrożenie w treningi na samym początku jest bardzo ważne - przetrenowanie może bowiem doprowadzić do zniechęcenia i utraty motywacji. (Przeczytaj na naszym blogu, jak zacząć ćwiczyć na siłowni).
Jeśli jesteś już w dobrej kondycji fizycznej, możesz trenować cardio 4-5 razy w tygodniu, w sesjach trwających od 30 do 60 minut. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami ćwiczeń cardio, aby uniknąć rutyny. Staraj się na zmianę biegać, tańczyć, pływać - szukaj nowych rozwiązań!
Osoby o zaawansowanej kondycji fizycznej mogą trenować cardio nawet codziennie, ale warto zwracać uwagę na rotację między różnymi rodzajami ćwiczeń, aby uniknąć przetrenowania.