Trening na niestabilnym podłożu. Kiedy się sprawdzi?
Ćwiczenia na siłowni stają się coraz bardziej popularnym sposobem dbania o zdrowie oraz sylwetkę. Nic dziwnego, że ich fani nieustannie poszukują nowości i sposobów na urozmaicenie planów treningowych poprzez włączanie do regularnych treningów także elementów pochodzących z innych sportów, takich jak taniec, jazda na rowerze czy… rehabilitacja. To właśnie z tej ostatniej dziedziny pochodzą ćwiczenia na niestabilnym podłożu, które zyskują dużą popularność wśród osób uczęszczających na siłownię. W tym artykule uważnie przyjrzymy się treningowi na niestabilnym podłożu - sprawdzimy, jak może wyglądać, kto powinien się na niego zdecydować i czy warto go regularnie wykonywać.
Ćwiczenia na niestabilnym podłożu - jak mogą wyglądać?
Jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenia na niestabilnym podłożu wymagają destabilizacji podłoża, na którym ćwiczysz. Można tego dokonać na różne sposoby. Popularnym przykładem jest piłka bosu, na której zwolennicy treningu na niestabilnym podłożu wykonują różnorodne ćwiczenia - nawet te siłowe, jak martwy ciąg. Poza piłkami bosu znajdziesz również wiele innych akcesoriów fitness służących do destabilizacji podłoża. Inną, mniej kosztowną, opcją może być zmniejszenie punktów podparcia. Zamiast niestabilnego podłoża, możesz spróbować wykonywać ćwiczenia na jednej nodze zamiast na dwóch. Taki trening z pewnością pomoże ci poprawić równowagę i zintensyfikować pracę mięśni stabilizujących.
U jakich osób sprawdzi się trening na niestabilnym podłożu?
Jak już wspominaliśmy, ćwiczenia na niestabilnym podłożu są zwykle wykorzystywane w rehabilitacji klinicznej i sprawdzają się zwłaszcza w przypadku problemów ze stawem skokowym. Trening na niestabilnym podłożu może pomóc mięśniowi strzałkowemu w zapobieganiu skręceniom tego stawu, a tym samym powstrzymać nawracające kontuzjom.
Czy tego rodzaju trening przyda się osobom, które trenują siłowo? Badania nie wskazują na dynamiczny wzrost siły po włączeniu do treningu ćwiczeń na niestabilnym podłożu. Ćwiczenia siłowe zwyczajnie dają o wiele lepsze efekty w momencie, kiedy stoisz pewnie i nie tracisz równowagi.
Trening na niestabilnym podłożu może jednak wzmacniać mięśnie oraz stawy i ścięgna albo wyrównywać dysproporcje pomiędzy stronami ciała. Jeśli wiesz na przykład, że twoja lewa noga jest słabsza od prawej, spróbuj włączyć do swojego planu kilka przysiadów tylko na jednej nodze - podniesiesz dzięki temu jej sprawność i wytrzymałość.
Ćwiczenia, o których piszemy, znajdują szerokie zastosowanie również u osób, które chcą szybciej wrócić do zdrowia po kontuzji. Niestabilne podłoże pomaga osobie ćwiczącej odzyskać dawną równowagę, na przykład po urazie kolana lub stawu skokowego.
Czy jeszcze jacyś sportowcy powinni wykonywać ćwiczenia na niestabilnym podłożu, tak aby przyniosło to oczekiwane efekty? Zdecydowanie przydadzą się one osobom, które uprawiają sport, w którym ważna jest równowaga - narciarzom lub surferom. Ten rodzaj ćwiczeń może znacznie poprawić ich umiejętności utrzymania ciała w odpowiedniej pozycji.
A co z treningiem funkcjonalnym? Czy wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń na niestabilnym podłożu ma sens? Tak, jeśli chcesz zwiększyć swoją sprawność i poprawić równowagę. Nie licz jednak na zwiększenie swojej siły - to nie zależy od typu podłoża, na którym ćwiczysz.
Trening na niestabilnym podłożu - czy warto?
Wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń świetnie sprawdzi się w przypadku konkretnych dyscyplin sportu, jak choćby narciarstwo czy snowboarding. Będzie również pomocne po urazach stawów skokowych czy kolanowych oraz przyniesie korzyści osobom, które borykają się z gorszym funkcjonowaniem jednej strony ciała. Jeśli jednak ćwiczysz wyłącznie siłowo, trening na niestabilnym podłożu nie pomoże ci znacząco w osiąganiu celów nastawionych na wzrost siły i masy mięśniowej. Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć siłę mięśni, polecamy inne rodzaje ćwiczeń - poznasz je po przeczytaniu naszego artykułu.